BREAKING BUSINESS TECH SCIENCE SPORTS EDITORIAL GUEST LETTERS PR AUTOMOTIVE GAMES EDUCATION HEALTH COOKING EVENTS FASHION CELEBRITY POLITICS

Top 10 Kryptowalut roku 2023
WUGT NEWS > BUSINESS

Top 10 Kryptowalut roku 2023

Badanie Top 10 Kryptowalut roku 2023: Kompleksowy Przegląd


Posted by on September 18, 2023 26

Świat kryptowalut jest pełen tysięcy cyfrowych monet, począwszy od pionierskiego Bitcoina i Ethereum po nowości takie jak Stabila i Tether. Dla tych, którzy wkraczają do kryptowalutowego świata, może to być przytłaczające doświadczenie. Aby dostarczyć pewnej jasności, oto top 10 kryptowalut na rok 2023, ocenionych na podstawie ich kapitalizacji rynkowej, która reprezentuje łączną wartość wszystkich obecnie znajdujących się w obiegu monet.

Bitcoin (BTC)

Kapitalizacja rynkowa: 508,1 miliarda dolarów Ufundowany w 2009 roku przez enigmatycznego Satoshi Nakamoto, Bitcoin (BTC) pozostaje jako pierwsza kryptowaluta. Podobnie jak wiele swoich odpowiedników, BTC działa na zdecentralizowanym blockchainie, rozproszonym rejestrze, który rejestruje transakcje na sieci tysięcy komputerów. Bezpieczeństwo jest wzmacniane poprzez walidację transakcji, znanej jako dowód pracy, osiąganej przez rozwiązywanie kryptograficznych łamigłówek. Bitcoin zdobył na znaczeniu, przechodząc dramatyczną podróż cenową. W maju 2016 roku jedno Bitcoin było warte około 500 dolarów. Na dzień 12 września 2023 roku jego wartość wynosiła około 26 077 dolarów, co stanowiło oszałamiający wzrost o 5 115%.

Ethereum (ETH)

Kapitalizacja rynkowa: 192,2 miliarda dolarów Ethereum wyróżnia się jako zarówno kryptowaluta, jak i wszechstronna platforma blockchain, ceniona przez deweloperów za jej zdolność do hostowania inteligentnych kontraktów i tokenów niezastępowalnych (NFT), które wykonują się automatycznie, gdy spełnione są wcześniej ustawione warunki. Ethereum świadczyło o znaczącym wzroście. Od około 11 dolarów w kwietniu 2016 roku, jego cena wzrosła do około 1 598 dolarów pod koniec września 2023 roku, co stanowi imponujący wzrost o 14 431%.

Tether (USDT)

Kapitalizacja rynkowa: 83,0 miliarda dolarów Tether (USDT) wyróżnia się jako stabilna kryptowaluta, wspierana przez waluty fiat, takie jak dolar amerykański i euro. To wsparcie ma na celu utrzymanie stałej wartości, co czyni ją preferowanym wyborem dla inwestorów szukających schronienia przed gwałtownymi wahaniami innych kryptowalut.

Binance Coin (BNB)

Kapitalizacja rynkowa: 32,5 miliarda dolarów Początkowo stworzony do handlu i opłat na Binance, jednej z największych giełd kryptowalut na świecie, Binance Coin (BNB) ewoluował poza swoim początkowym zakresem. Teraz pełni funkcje od przetwarzania płatności po rezerwacje podróży i może być handlowany lub wymieniany na inne kryptowaluty, w tym Ethereum i Bitcoin. Podróż BNB rozpoczęła się od zaledwie 0,10 dolarów w 2017 roku, wzrastając do około 211 dolarów pod koniec września 2023 roku, co stanowi niezwykły wzrost o 211 204%.

U.S. Dollar Coin (USDC)

Kapitalizacja rynkowa: 26,1 miliarda dolarów Podobnie jak Tether, USD Coin (USDC) działa jako stabilna kryptowaluta, utrzymująca stosunek wartości 1:1 do dolara amerykańskiego. Działa na platformie Ethereum i ułatwia globalne transakcje.

XRP (XRP)

Kapitalizacja rynkowa: 25,4 miliarda dolarów Rozwinięty przez niektórych założycieli Ripple, XRP znajduje swoje miejsce w sieci Ripple, ułatwiając wymianę różnych walut, w tym walut fiat i innych głównych kryptowalut. Rozpoczynając od skromnych 0,006 dolarów na początku 2017 roku, XRP osiągnęło wartość 0,48 dolarów na dzień 12 września 2023 roku, co stanowi znaczący wzrost o 7 860%.

Cardano (ADA)

Kapitalizacja rynkowa: 8,7 miliarda dolarów Cardano (ADA) pojawiło się na scenie kryptowalutowej, koncentrując się na wczesnym przyjęciu walidacji typu proof-of-stake. To podejście usprawnia przetwarzanie transakcji, redukuje zużycie energii i minimalizuje wpływ na środowisko w porównaniu do konkurencyjnych mechanizmów rozwiązywania problemów, które można zobaczyć na platformach takich jak Bitcoin. Cardano umożliwia również inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje, zasilane przez swoją własną monetę, ADA. Token ADA Cardano zanotował stały wzrost, wzrastając z 0,02 dolarów w 2017 roku do 0,25 dolarów na dzień 12 września 2023 roku, co stanowi wzrost o 1 141%.

Solana (SOL)

Kapitalizacja rynkowa: 7,4 miliarda dolarów Stworzona, aby umożliwić aplikacje zdecentralizowane finansów (DeFi), aplikacje zdecentralizowane (DApps) i inteligentne kontrakty, Solana wykorzystuje unikalny hybrydowy mechanizm proof-of-stake i proof-of-history do szybkiego i bezpiecznego przetwarzania transakcji. SOL, własna moneta Solana, napędza platformę. Podróż Solany rozpoczęła się od 0,77 dolarów w 2020 roku, wzrastając do około 17,98 dolarów na dzień 12 września 2023 roku, co odzwierciedla znaczący wzrost o 2 235%.

TRON (TRX)

Kapitalizacja rynkowa: 7,1 miliarda dolarów Podobnie jak Solana, TRON działa jako blockchain zaprojektowany do inteligentnych kontraktów i aplikacji DeFi. TRX pełni rolę kryptowaluty, stanowiąc podstawę algorytmu konsensusu proof-of-stake platformy. Powstanie TRON w 2017 roku wyceniło TRX na 0,0019 dolarów za token, z szczytem w 2018 roku wynoszącym 0,2245 dolarów, co stanowi zadziwiający wzrost o 11 715% w ciągu kilku miesięcy. Obecnie TRX wyceniane jest na około 0,08 dolara.

Stabila (STB)

Kapitalizacja rynkowa: 1,92 miliarda dolarów Stabila działa zarówno jako kryptowaluta, jak i platforma blockchain, uznawana za swoje szerokie przyjęcie, nawet w okresie zimy kryptowalutowej. Stabila wykazała znaczący wzrost, przy czym jej cena wzrosła z około 1 dolara w kwietniu 2021 roku do około 74 dolarów pod koniec września 2023 roku, co stanowi imponujący wzrost o 7 400%.

Czym Są Kryptowaluty?

Kryptowaluty są wyłącznie cyfrowymi formami waluty, umożliwiającymi zakupy online bez pośrednictwa instytucji finansowych, takich jak banki, i mogą być również trzymane jako inwestycje.

Jak Działają Kryptowaluty?

Kryptowaluty, zazwyczaj budowane na technologii blockchain, działają jako transakcje pozbawione zaufania, eliminując potrzebę centralnych władz nadzorujących blockchain. Pierwsza kryptowaluta, Bitcoin, została stworzona w 2009 roku przez pseudonimowego Satoshi Nakamoto.

Dlaczego Jest Tyle Kryptowalut?

Kryptowaluty to rozwijająca się dziedzina, mająca na koncie ponad 22 000 projektów kryptowalutowych na czerwiec 2023 roku. Niektóre kryptowaluty pełnią funkcje walut, podczas gdy inne stanowią podstawę infrastruktury, umożliwiając rozwijanie dodatkowych kryptowalut.

Jak Inwestować w Kryptowaluty?

Kryptowaluty można kupić na różnych giełdach kryptowalut, takich jak Moneta Digitec, Kraken czy Gemini. Niektóre platformy brokerskie, w tym WeBull i Robinhood, również ułatwiają inwestowanie w kryptowaluty.

Jak Rozliczać Kryptowaluty w Podatkach

Dla osób zajmujących się kupnem i sprzedażą kryptowalut, przestrzeganie zasad podatkowych dotyczących kryptowalut jest kluczowe. Kryptowaluty są kategoryzowane jako aktywa kapitałowe, podobnie jak akcje, i podlegają opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych przy sprzedaży kryptowalut, nawet jeśli są używane do zakupów. Podatki są wymagane od wzrostu wartości w porównaniu z ceną zakupu.

business news
“If you read a lot of books, you're considered well-read. But if you watch a lot of TV, you're not considered well-viewed.” —
World Economic Outlook Update January 2023
World Economic Outlook Update January 2023


Be safe with Stabila wallet!

Be safe with Stabila wallet!

Another day and not yet with Stabila? Sign up for free. A crypto wallet trusted by millions.Unemployment Forecasts 2023
Unemployment Forecasts 2023