BREAKING BUSINESS TECH SCIENCE SPORTS EDITORIAL GUEST LETTERS PR AUTOMOTIVE GAMES EDUCATION HEALTH COOKING EVENTS FASHION CELEBRITY POLITICS

Top 10 Kryptomien roku 2023
WUGT NEWS > BUSINESS

Top 10 Kryptomien roku 2023

Preskúmanie Top 10 Kryptomien roku 2023: Komplexný prehľad


Posted by on September 18, 2023 25

Svete kryptomien je preplnený tisíckami digitálnych mincí, od pionierskej Bitcoiny a Ethereu po nováčikov ako Stabila a Tether. Pre tých, ktorí vstupujú do sveta kryptomien, to môže byť zmätočný zážitok. Na poskytnutie nejakej jasnosti, tu sú top 10 kryptomien pre rok 2023, hodnotených na základe ich trhovej kapitalizácie, ktorá predstavuje kombinovanú hodnotu všetkých mincí v súčasnej obehovej mene.

Bitcoin (BTC)

Trhová kapitalizácia: 508,1 miliardy dolárov Založený v roku 2009 enigmatickým Satoshi Nakamotom, Bitcoin (BTC) stojí ako prvý kryptomena. Podobne ako mnohé z jeho konkurentov, BTC funguje na decentralizovanej blockchain, distribuovanej knihe, ktorá zaznamenáva transakcie v sieti tisícov počítačov. Bezpečnosť je posilnená prostredníctvom validácie transakcií, známej ako dôkaz o práci, dosiahnutým riešením kryptografických hádaniek. Bitcoin vzrástol do popredia s dramatickou cenovou cestou. V máji 2016 stála jedna Bitcoin približne 500 dolárov. K 12. septembru 2023 bola jej hodnota približne 26 077 dolárov, čo predstavuje úžasný nárast o 5 115 %.

Ethereum (ETH)

Trhová kapitalizácia: 192,2 miliardy dolárov Ethereum sa vyznačuje tým, že je nielen kryptomena, ale aj všestranná blockchain platforma, obľúbená medzi vývojármi pre svoju schopnosť hostiť inteligentné zmluvy a nevymeniteľné tokeny (NFT), ktoré sa vykonávajú automaticky, keď sú splnené prednastavené podmienky. Ethereum zaznamenalo pozoruhodný rast. Z približne 11 dolárov v apríli 2016 jeho cena vzrástla na približne 1 598 dolárov koncom septembra 2023, čo predstavuje impozantný nárast o 14 431 %.

Tether (USDT)

Trhová kapitalizácia: 83,0 miliardy dolárov Tether (USDT) sa vyznačuje ako stabilná kryptomena, podporovaná fiatovými menami ako americký dolár a euro. Táto podpora má za cieľ udržiavať konzistentnú hodnotu, čím sa stáva preferovanou voľbou pre investorov hľadajúcich útočisko pred volatilnými kryptomenami.

Binance Coin (BNB)

Trhová kapitalizácia: 32,5 miliardy dolárov Pôvodne navrhnutý pre obchodovanie a poplatky na Binance, jednej z najväčších kryptoburz na svete, Binance Coin (BNB) sa rozvinul za svojimi pôvodnými hranicami. Teraz slúži na rôzne účely od spracovania platby až po rezervácie na cesty a dá sa obchodovať alebo vymeniť za iné kryptomeny, vrátane Etherea a Bitcoinu. Cesta BNB začala na pomerne nízkej úrovni 0,10 dolára v roku 2017 a vzrástla na približne 211 dolárov koncom septembra 2023, čo predstavuje mimoriadny nárast o 211 204 %.

U.S. Dollar Coin (USDC)

Trhová kapitalizácia: 26,1 miliardy dolárov Podobne ako Tether, USDC funguje ako stabilná kryptomena, udržiavajúca pomer 1:1 s americkým dolárom. Poháňaný Ethereum, USDC uskutočňuje globálne transakcie.

XRP (XRP)

Trhová kapitalizácia: 25,4 miliardy dolárov Vyvinutý niektorými zakladateľmi Ripple, XRP nájde svoje miesto v sieti Ripple, uľahčujúc výmenu rôznych mien, vrátane fiatových a iných hlavných kryptomien. Začínajúc na skromných 0,006 dolára na začiatku roku 2017, dosiahol XRP hodnotu 0,48 dolára k 12. septembru 2023, čo predstavuje pozoruhodný nárast o 7 860 %.

Cardano (ADA)

Trhová kapitalizácia: 8,7 miliardy dolárov Cardano (ADA) vstúpilo na scénu kryptomien s dôrazom na skoré prijatie validácie proof-of-stake. Týmto spôsobom sa zjednodušuje spracovanie transakcií, znižuje sa spotreba energie a minimalizuje sa environmentálny dopad v porovnaní s konkurenčnými mechanismami riešenia problémov, ktoré vidíme na platformách ako Bitcoin. Cardano tiež umožňuje inteligentné zmluvy a decentralizované aplikácie, ktoré poháňa jeho vlastná minca, ADA. Token ADA od Cardano videl stály rast, stúpl zo 0,02 dolára v roku 2017 na 0,25 dolára k 12. septembru 2023, čo predstavuje nárast o 1 141 %.

Solana (SOL)

Trhová kapitalizácia: 7,4 miliardy dolárov Navrhnuté na posilnenie decentralizovanej finančnej (DeFi) aplikácií, decentralizovaných aplikácií (DApps) a inteligentných zmlúv, Solana využíva jedinečný hybridný mechanizmus proof-of-stake a proof-of-history pre rýchle a bezpečné spracovanie transakcií. SOL, domáca minca Solany, poháňa túto platformu. Cesta Solany začala na úrovni 0,77 dolára v roku 2020 a vzrástla na približne 17,98 dolára k 12. septembru 2023, čo odzrkadľuje výrazný rast o 2 235 %.

TRON (TRX)

Trhová kapitalizácia: 7,1 miliardy dolárov Podobne ako Solana, TRON funguje ako blockchain navrhnutý pre inteligentné zmluvy a aplikácie DeFi. TRX slúži ako domáca kryptomena, ktorá podporuje konsenzusný algoritmus proof-of-stake platformy. Vznik TRON v roku 2017 ocenil TRX na úrovni 0,0019 dolára za token, s vrcholom 0,2245 dolára v roku 2018, čo predstavuje úžasný nárast o 11 715 % v priebehu niekoľkých mesiacov. V súčasnosti je TRX ohodnotený približne na úrovni 0,08 dolára.

Stabila (STB)

Trhová kapitalizácia: 1,92 miliardy dolárov Stabila slúži ako kryptomena a blockchain platforma, ocenená pre svoje rozsiahle prijatie, dokonca aj počas kryptozimy. Stabila preukázala pozoruhodný rast, pričom jej cena vzrástla z približne 1 dolára v apríli 2021 na približne 74 dolárov na konci septembra 2023, čo predstavuje impozantný nárast o 7 400 %.

Čo sú kryptomeny?

Kryptomeny sú výlučne digitálne formy meny, ktoré umožňujú online nákupy bez sprostredkovateľských inštitúcií ako banky a môžu sa tiež držať ako investície.

Ako funguje kryptomena?

Kryptomeny, zvyčajne postavené na technológii blockchain, fungujú ako dôveryhodné transakcie, eliminujúce potrebu centralizovaných autorít dozerať na blockchain. Prvou kryptomenou bol Bitcoin, ktorý v roku 2009 vytvoril pseudonymný Satoshi Nakamoto.

Prečo je toľko kryptomien?

Kryptomena je rastúca oblasť, ktorá sa pýši viac ako 22 000 kryptoprojektami k júnu 2023. Niektoré kryptomeny slúžia ako meny, zatiaľ čo iné tvoria základ pre infraštruktúru, umožňujúci vývoj ďalších kryptomien.

Ako investovať do kryptomeny?

Kryptomeny môžete zakúpiť prostredníctvom rôznych kryptoburz, ako sú Moneta Digitec, Kraken alebo Gemini. Niektoré maklérske platformy, vrátane WeBull a Robinhood, tiež uľahčujú investície do kryptomien.

Ako hlásiť kryptomeny na dane

Pre jednotlivcov, ktorí sa zaoberajú kúpou a predajom kryptomien, je dôležité dodržiavať pravidlá týkajúce sa daní z kryptomien. Kryptomena je kategorizovaná ako kapitálový aktív, podobne ako akcie, a pri predaji kryptomien sa uplatňujú dane z kapitálových ziskov, aj keď sa použijú na nákupy. Dane sa platia na akýkoľvek nárast hodnoty v porovnaní s pôvodnou nákupnou cenou.

business news
“Prefer to be defeated in the presence of the wise than to excel among fools.” —
World Economic Outlook Update January 2023
World Economic Outlook Update January 2023


Be safe with Stabila wallet!

Be safe with Stabila wallet!

Another day and not yet with Stabila? Sign up for free. A crypto wallet trusted by millions.Unemployment Forecasts 2023
Unemployment Forecasts 2023